Relacja z Festiwalu 9 minut

Relacja z Festiwalu 9 minut

W tym roku odbył się w dniach 24 i 25 listopada. Pokazywane filmy należały do czterech kategorii: animacja, dokument, fabuła i rekonstrukcja kultowej sceny filmowej. Widzowie mieli szansę obejrzeć 19 różnorodnych projekcji, a ponadto uczestniczyć w dwóch wykładach – o opowiadaniu historii językiem filmu i o kinowym fenomenie lat 80.

Jury w tej edycji szczególnie doceniło animacje. Ich wartość artystyczna, tematyka oraz liczne odwołania do ważnych dzieł kultury porwały nie tylko jurorów, ale również widzów. Filmy z innych kategorii oczywiście również się podobały, o czym świadczy przyznanie nagrody publiczności dokumentowi.

Co poza tym wyróżniało 6. Edycję Festiwalu 9 Minut? Przede wszystkim motyw przewodni (lata 80.), z którym związane były atrakcje dla widzów – kawiarenka, muzyka w przerwach oraz konkurs na najlepszy strój w stylu lat 80. Dzięki temu na Festiwalu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i zapisu transmisji z całego wydarzenia, który znajduje się na Facebooku na profilu Hoffmanowa Television.
IX Liceum Ogólnokształcące
im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Hoża 88, 00-682 Warszawa

e-mail: ff9minut@gmail.com
www.9minut.hoffmanowa.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

Od początku istnienia festiwalu główne punkty imprezy otoczone są bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W trakcie ostatnich edycji stanowią one przede wszystkim okazję do spotkań ze światowej klasy artystami animacji i z najciekawszymi zjawiskami z tej dziedziny twórczości. W ramach imprez pozakonkursowych widzowie mogą przypomnieć sobie także ciekawe zjawiska filmowe z przeszłości kina, zwłaszcza animacji i dokumentu, a także zapoznać się z nie docierającymi do kin i rzadko tylko dostępnymi na odbywających się w Polsce festiwalach, współczesnymi filmami krótkimi i długometrażowymi filmami animowanymi.

Festiwal śledzi karierę uczestniczących w nim studentów, systematycznie prezentując kolejne osiągnięcia, w tym zwłaszcza pełnometrażowe filmy dawnych uczestników i laureatów. Do najbardziej znanych i cenionych twórców filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, którzy debiutowali na krakowskiej imprezie w ciągu minionych dekad należą: Saša Gedeon, Bohdan Slama, Roman Vavra, Mark Najbrt, Julia Loktev, Aurel Klimt, Janez Lapajne, Tomáš Barina, Ülo Pikkov, Piotr Szczepański, Bert Gottschalk, Vaclav Švankmajer, Kim Hee-Jung, Denijal Hasanović, Groó Diana, Palfi György, Michal Struss, Leszek Dawid, Marcin Wrona, Bartek Konopka, Jonas Geirnaert, Filip Marczewski, Anna Kazejak, Agnes Kocsis, Agnieszka Smoczyńska, Grzegorz Muskała, Milagros Mumenthaler, Tomasz Jurkiewicz, Thierry Palladino, Rafał Skalski i Viera Čákanyová. Jest wśród nich także Florian Gallenberger, laureat Oscara (2001) za „Quiero Ser” – film wcześniej prezentowany na 7 MFF Etiuda w 2000 r.

Ciągle ewoluujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w ostatnim okresie otwiera się na twórczość z obszaru nowych mediów i innych dziedzin sztuki. Równocześnie festiwal rozszerza pole swojego oddziaływania poprzez wymianę programową z innymi, zwłaszcza zagranicznymi imprezami filmowymi i prezentację w wielu krajach świata zainicjowanych w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, cykli Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy oraz Polska Szkoła Animacji – następne pokolenia, jak również poprzez przygotowywanie corocznej, wakacyjnej imprezy plenerowej Krakow Summer Animation Days, w niepowtarzalnej architektonicznej oprawie Małego Rynku oraz Wawelu w Krakowie.

Festiwal odbędzie sie w terminie: 29.11.2022-04.12.2022 r.
Wiecej: https://etiudaandanima.pl/

American Film Festival

festiwal filmowy, którego pierwsza edycja odbyła się w dniach 20-24 października 2010 we Wrocławiu. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Festiwal jest współfinansowany przez Gminę Wrocław i Ambasadę Stanów Zjednoczonych. AFF przedstawia wszystkie oblicza amerykańskiego kina: zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych, dokumenty, fabuły i filmy eksperymentalne, podzielone na kilkanaście sekcji. Festiwal pokazuje amerykańską klasykę oraz filmy młodych, nieznanych jeszcze reżyserów zza oceanu. Polski Instytut Sztuki Filmowej nominował wrocławski festiwal w 2015 roku do swoich nagród w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe, zaś amerykański magazyn filmowy MovieMaker umieścił AFF na liście „25 Coolest Film Festivals”.

Festiwal ma dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, prezentującą filmy fabularne oraz dokumentalną – American Docs. Zwycięskie filmy wybiera publiczność, a nagrody to, odpowiednio – 10 i 5 tysięcy dolarów, ufundowane przez bank BNY Mellon. W ramach AFF wręczana jest też honorowa nagroda dla wybitnego twórcy kina niezależnego – Indie Star Award. Jej laureatami byli: Todd Solondz, Jerry Schatzberg, Christine Vachon, Whit Stillman, Hal Hartley oraz David Gordon Green.

Od drugiej edycji festiwalu w 2011 pokazom filmowym towarzyszą także branżowe spotkania koprodukcyjne US in Progress (wcześniej Gotham In Progress). Wydarzenie ma na celu ułatwienie kontaktów i rozwinięcie relacji zawodowych polskiej i europejskiej branży filmowej z młodymi, niezależnymi twórcami ze Stanów Zjednoczonych. W ramach programu (na zamkniętych pokazach w obecności twórców i producentów) pokazywane są projekty niezależnych amerykańskich filmów fabularnych i pełnometrażowych w ostatnich stadiach montażu. Jury złożone z partnerów projektu wybiera filmy, które otrzymują nagrody o łącznej wartości 40 tysięcy euro w postaci usług postprodukcyjnych dźwięku i obrazu oferowanych przez polskie studia i firmy.

American Film Festival odbędzie sie we Wrocławiu w terminie: 09-13.11.2022 r.

Więcej: https://www.americanfilmfestival.pl/

W połowie października po raz trzynasty odbędzie się jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi. Kamera Akcja to w tym roku Konkurs Authors Spotlight, światowe premiery, międzynarodowi goście, dyskusje i dawka wiedzy o kulisach branży filmowej. Wydarzenie, które dofinansował PISF, od 13 do 16 października zagości w Szkole Filmowej w Łodzi i Muzeum Kinematografii, a następnie online, na platformie Think Film (17-20 października).

13. Festiwal Kamera Akcja to okazja, aby zobaczyć najciekawsze tytuły kina artystycznego, spotkać się z twórcami, porozmawiać o branżowych nowościach i dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka kinematografię w dobie globalnych kryzysów i rosnącej pozycji platform streamingowych. Tegoroczne hasło to „Razem Filmowi”. W programie znajdzie się ponad 50 filmów, w tym premiery, filmy nagradzane na światowych festiwalach oraz tytuły, które wywołują dyskusje wśród widzów. – W tym roku widzowie mogą się spodziewać najlepszej selekcji filmów od lat. Przez cały rok skrupulatnie śledziliśmy najciekawsze tytuły na światowych festiwalach. Już teraz wiemy, że nie zabraknie filmów z Cannes, Berlinale, Toronto czy Wenecji – mówi dyrektor festiwalu Przemysław Glajzner.

Wśród prezentowanych produkcji będą współfinansowane przez PISF: Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej czy „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. – Przygotowaliśmy dla widzów Kamery Akcji emocjonalne trzęsienie ziemi. Filmy Agnieszki Smoczyńskiej i Agi Woszczyńskiej znacznie poszerzą granice, które rzadko przekracza się w polskim kinie i zdecydowanie wkradną się w widownię w wywrotowy sposób. Całość dopełni nagrodzone w Cannes „IO” Jerzego Skolimowskiego – zapowiada Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu.

Authors Spotlight

Na festiwal z nową nazwą powraca Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji, by zaprezentować i docenić krótkie metraże z całego świata. Tegoroczna edycja sfokusowana jest na kinie autorskim. – Od przeszło dekady festiwal udowadnia, że za sukcesem artystycznym każdej produkcji stoi nie tylko reżyser/ka, ale wiele osób z ekipy realizacyjnej, właśnie dlatego nowa nazwa konkursu tj. Authors Spotlight silnie podkreśla ten kolektywny wymiar procesu powstawania filmu – opowiada Przemysław Glajzner.

Do konkursu zgłosić mogą się zarówno studenci/absolwenci szkół filmowych, jak i profesjonalni oraz niezależni twórcy filmowi. Na krótkometrażowe filmy aktorskie „live action” oraz animacje organizatorzy czekają do 31 sierpnia br. Zgłoszenia są przyjmowane przez platformę FilmFreeway. Filmy zakwalifikowane do finału zostaną ocenione przez jury, w skład którego wejdą uznani przedstawiciele branży filmowej. Zwycięzcy, którzy zdobędą aprobatę jury, publiczności i wygrają nagrody finansowe, zostaną ogłoszeni podczas zakończenia festiwalu.

Krytycznie w mowie i piśmie

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się konkursy Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, promujące i wspierające dalszy rozwój początkujących krytyków. Ich tekstom przyglądać się będą dwa składy jurorskie: Jury Twórców oraz Jury Krytyków, m.in. Milenia Fiedler, montażystka, współautorka ponad 240 filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru Telewizji, członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, a także Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi. – W tym roku ponownie poszukujemy autorów o lekkim piórze, umiejących balansować pomiędzy ostrym językiem a wrażliwością” – zachęca Agnieszka Hawryluk, koordynatorka konkursów. Organizatorzy czekają na teksty do 12 września br.

Konkurs Krytyk Mówi, który skierowany jest do twórców vlogów, podcastów, wideoesejów oraz audycji o charakterze filmowym – przybierze po raz kolejny formę plebiscytu. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrana zostanie Złota Dziesiątka, która powalczy o tytuł laureata w głosowaniu wśród festiwalowej publiczności. Nabór do konkursu otwarty jest do 25 września 2022 roku.

Więcej: https://kameraakcja.com.pl/

 

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. To miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć historię na ekranie, ale gdzie można o filmach i historii dyskutować, uczestniczyć w wydarzeniach specjalnych i spotkaniach ze świadkami historii.

Co roku, w ciągu czterech festiwalowych dni, prezentowanych jest blisko sto produkcji filmowych – kina światowego, europejskiego i polskiego – ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów jak i indywidualnej wolności każdego człowieka.

Festiwal NNW to także znaczące wydarzenia branżowe oferujące Master Classy, Pitching Forum, Case Study, Sesje Q and A, warsztaty.

Dopełnieniem programu Festiwalu w Gdyni są co roku bogate oferty koncertów, widowisk plenerowych, spektakli teatralnych, wernisaży, wystaw, paneli dyskusyjnych, promocji książek, spotkań z bohaterami.

Festiwal NNW jest bezpłatny i otwarty dla każdego.

XIV Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 28 września – 1 października 2022 roku.
Więcej informacji na stronie.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. „Czysta Klasyka” – przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, „Polonica” – pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne „Gdynia Dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

Festiwal pozwala na otwartą konfrontację dzieła filmowego z widownią, obserwatorami i uczestnikami życia filmowego oraz dziennikarzami. Imprezę co roku odwiedza ok. 2000 profesjonalistów. Do Gdyni przybywają polscy i międzynarodowi goście: twórcy filmowi, aktorzy, producenci, programatorzy festiwali. Jest to najważniejsza polska impreza filmowa, stąd duża część wydarzeń towarzyszących, jak fora, konferencje, prezentacje czy warsztaty adresowane są do tej grupy uczestników. Z roku na rok, ze względu na rozwój infrastruktury i zwiększającą się popularność imprezy, wzrasta liczba publiczności: w projekcjach, spotkaniach i innych wydarzeniach w 2018 roku uczestniczyło 75 000 widzów. Nabiera znaczenia także edukacyjna rola Festiwalu, w którym coraz chętniej biorą udział studenci i uczniowie, zainteresowani pogłębieniem swojej wiedzy i czynnym uczestnictwem w kulturze.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powstał w latach 70. z inicjatywy gdańskiego środowiska Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak” oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie jego producentem jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, a organizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W organizację imprezy włącza się rokrocznie kilkadziesiąt instytucji, sponsorów i patronów medialnych. Szczególne znaczenie ma związek Festiwalu z Gdynią – FPFF jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta, w sposób istotny wpływającym na jego rozwój i wizerunek.

Festiwal w Gdyni jest najważniejszą polską imprezą filmową, posiadającą status narodowego festiwalu filmowego, która w wyrazisty w sposób przyczynia się do upowszechniania kultury filmowej, promocji polskiego dorobku filmowego i ugruntowania pozycji i odbioru rodzimej kinematografii.

Więcej o 47 FPFF na stronie

Zapraszamy nauczycieli oraz uczniów ze szkół średnich na bezpłatne, wyjątkowe pokazy filmów, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i odłożone na półki. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy. W Iluzjonie pokażemy tytuły, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1982 roku, m.in.: Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego czy Kobietę samotną Agnieszki Holland.

Wspólnie przyjrzymy się temu co półkowniki mogą nam powiedzieć o przeszłości, a także o teraźniejszości oraz jakie tropy interpretacyjne możemy w nich dziś odnaleźć. W trakcie festiwalu dostępny będzie wydany specjalnie z tej okazji katalog zawierający opisy filmów, ich zagadnienia problemowe oraz tekst kolaudacji Przesłuchania. We foyer kina przez miesiąc będzie można oglądać wystawę plakatów filmowych z lat 80., oraz zwycięskich prac konkursowych. Imprezę zwieńczy koncert legandarnego zespołu Lecha Janerka.

Przygotowaliśmy bezpłatną pulę wejściówek dla szkół.
W celu rezerwacji, prosimy o email: filmotekaszkolna@fina.gov.pl

Program

3 WRZEŚNIA (SOBOTA)

 godz. 15.30 Uroczyste otwarcie Festiwalu i towarzyszącej mu wystawy plakatów z udziałem Andrzeja Pągowskiego; prezentacja katalogu
16.00 Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego naświetlający kontekst polskiego kina początku lat 80.
godz. 17.00 Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski, 1982, 111 min, SALA STOLICA
godz. 19.00 Czytanie zapisu kolaudacji Przesłuchania pod opieką Michała Szcześniaka, SALA STOLICA
godz. 20.00 „Grudniowe gadanie” – spotkanie z twórcami Przesłuchania, Jackiem Petryckim
i Adamem Ferencym, prowadzi Mateusz Werner

 

4 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

godz. 15.00 Limuzyna Daimler-Benz, reż. Filip Bajon, 1981, 91 min, SALA STOLICA
godz. 16.35 Dolina Issy, reż. Tadeusz Konwicki, 1982, 110 min, SALA STOLICA
godz. 18.30  Austeria, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1982, 102 min, SALA STOLICA
godz. 20.15 „Niepokojąca przeszłość” w filmach Kawalerowicza, Bajona i Konwickiego – spotkanie prowadzi Mikołaj Mirowski, (wśród gości Filip Bajon i Piotr Bajor)

 

5 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)

16:00 Klakier, reż. Janusz Kondratiuk, 1982, 88 min (pokaz dodatkowy), SALA MAŁA CZARNA
17:30 Odwet, reż. Tomasz Zygadło, 1982, 96 min (pokaz dodatkowy), SALA MAŁA CZARNA
19:10 Gry i zabawy, reż. Tadeusz Junak, 1982, 73 min, Warszawska premiera filmu, SALA STOLICA
20.30 „Jak się czuło społeczeństwo” – rozmowa o filmach Janusza Kondratiuka, Tomasza Zygadły i  Tadeusza Junaka

 

6 WRZEŚNIA (WTOREK)

16:00 Prognoza pogodyreż. Antoni Krauze, 1982, 86 min (pokaz dodatkowy), SALA MAŁA CZARNA
17.30  Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland, 1981, 92 min, SALA STOLICA
19:10 Krzyk, reż. Barbara Sass, 1982, 88 min, SALA STOLICA
20.40 „Bytowanie prostych bohaterów” – rozmowa Mikołaja Mirowskiego z Dorotą Stalińską

7 WRZEŚNIA (ŚRODA)

16:00 Wigilia’81, reż. Leszek Wosiewicz, 1982, 52 min, SALA STOLICA
17:00 Niech cię odleci mara, reż. Andrzej Barański, 1982, 98 min, SALA STOLICA
18:50 Wielki bieg, reż. Jerzy Domaradzki, 1981, 99 min, SALA STOLICA
20:30 „O polityce na rozmaite sposoby” – spotkanie prowadzi Michał Dondzik (wśród gości Jerzy Domaradzki, Ewa Błaszczyk i Andrzej Barański)

 

8 WRZEŚNIA (CZWARTEK)

15:30 Promocja nowego numeru „Pleografu”; spotkanie prowadzi Mikołaj Mirowski, redaktor naczelny pisma, SALA STOLICA
16:00 Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, 1981, 122 min, SALA STOLICA
18:00 Danton, reż. Andrzej Wajda, 1982, 136 min, SALA STOLICA
20:15 „Robespierre jako generał Jaruzelski”, rozmowę prowadzi Mateusz Werner (wśród gości prof. Krzysztof Kornacki)

 

9 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

19:00 Koncert Lecha Janerki; SALA STOLICA FILMY:

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! – festiwal filmowy, odbywający się co roku w Poznaniu, mający na celu promocję dobrego kina dla młodych widzów.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a jego dyrektorem Jerzy Moszkowicz. W roku 2010 Festiwal ruszył w Polskę; do małych miejscowości, gdzie dzieci na co dzień nie mają szans na spotkanie z dobrym kinem.

1-7.10.2022 | Poznań | 40. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

w tym:

5-7.10.2022 | Ale Kino! Industry / Education Pro: Filmowe Forum Nauczycieli Więcej informacji wkrótce na stronie www.alekino.com

30.11-4.12.2022 | online | 40. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Więcej informacji wkrótce na stronie www.alekino.com

IŃSKIE LATO FILMOWE to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Impreza odbywa się w uroczej miejscowości Ińsko na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego (Pomorze Zachodnie). Charakter parku określa krajobraz polodowcowy – czyściutkie jeziora, wąwozy, głazowiska oraz liczne lasy. Niedaleko Ińska znajduje się jedno z największych wzniesień Pomorza Zachodniego – Głowacz (180 m n.p.m.).

Pierwsze Ińskie Lato Filmowe odbyło się w pierwszej połowie sierpnia 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli Bohdan Kowalski – ówczesny powiatowy kierownik wydziału kultury, Doland Paszkiewicz – aktywny działacz DKF „Kontrasty” w Szczecinie, oraz Kazimierz Dec – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ińsku.

Pierwsza edycja festiwalu miała profil komediowy. Rok później impreza rozbudowana została o seanse studyjne. Podczas pierwszych edycji można było oglądać filmy Viscontiego, Saury, Bergmana, Jancso, Angelopoulosa, Bunuela, Zafranovića i innych czołowych europejskich wizjonerów kina.

Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami. Gośćmi uroczego Ińska byli m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Piotr Szulkin, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński, Grzegorz Królikiewicz, Robert Gliński, Maciej Drygas, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi…

Od 31. edycji festiwal był organizowany przy szczególnym udziale Internetowego Serwisu Filmowego Stopklatka.pl. Od tego czasu nieprzerwanie dyrektorem artystycznym Ińskiego Lata Filmowego jest Przemysław Lewandowski. Festiwal koncentruje się szczególnie na prezentacji najnowszego kina polskiego, a także twórczości dotykającej tematyki różnic kulturowych. Ważne miejsce zawsze odgrywa prezentacja dorobku młodych twórców.

Obecnie imprezę organizują: Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Gminy i Miasta w Ińsku.

Wiecej: https://ilf.org.pl/49/

Od początku istnienia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się na masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami, mistrzami i debiutantami.

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Dotychczasowe edycje festiwalu spotkały się z dużym zainteresowanie publiczności i mediów, zebrały niejednokrotnie entuzjastyczne recenzje. Nauczeni doświadczeniem, zmierzamy kontynuować ideę wydarzenie łączącego dziedziny sztuki, gdzie film stanowi punkt odniesienia dla pozostałych prezentacji.

Tym, co wyróżnia festiwal na tle podobnych przedsięwzięć, jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów odbiorców oraz artystów: czerwony dywan zastąpiliśmy kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swojego mistrza. Adresatami festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. To dla nich tworzymy program, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorem, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją.

Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Festiwal obejmuje Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą i ich okolice, np. wioskę Mięćmierz. Otwiera przez to swój program na lokalną społeczność i kulturę. Istotnym elementem programu są prezentacje dorobku lokalnych artystów. Dzięki festiwalowi mogą oni zaprezentować się odbiorcom, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. U nas twórca popularny w swoim regionie zostaje zestawiony z artystą o sławie światowej. Dziedzina sztuki zostaje w ten sposób ukazana jako jeden, powiązany organicznie obieg idei oraz artefaktów.

Ideą Dwóch Brzegów jest poszerzanie polskiej oferty filmowej. Dzięki popartej kilkuletnim doświadczeniem współpracy z innymi festiwalami realizowane są pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. Na festiwalu są także prezentowane produkcje, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin. Przy współpracy z filmowymi uczelniami z Polski i zagranicy przeprowadzany jest konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest tworzenie sceny debiutu dla młodych twórców.

Festiwal ma na celu poszerzenie wiedzy publiczności na temat sztuki filmowej, zwrócenie uwagi na te obszary kreacji twórczej, które składają się na dzieło filmowe: literaturę, sztuki plastyczne, muzykę, fotografię. Program budowany jest tak, by widz miał szansę po obejrzeniu filmu dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim, plastycznym.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszy polsko-angielski katalog informujący o wszystkich przedsięwzięciach oraz stanowiący materiał promocyjny festiwalu zagranicą. Ponadto, codziennie ukazują się kolejne numery bezpłatnej gazety festiwalowej „Głos Dwubrzeża”.

Dyrektor Artystyczną Dwóch Brzegów jest Grażyna Torbicka –  autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W latach 1996-2016 autorka magazynu filmowego „Kocham Kino” na antenie TVP2. Program poświęcony był sztuce filmowej, zajmował się promocją i edukacją w dziedzinie kina autorskiego i artystycznego. Gośćmi programu były największe osobowości polskiego i światowego kina. Jako autorka programu „Kocham Kino” otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z Festiwalem Dwa Brzegi związana od jego pierwszej edycji.

Wiecej https://www.dwabrzegi.pl/