REJESTRACJA 2024/25 FAQ

Filmoteka Szkolna FAQ czyli często zadawane pytania:

 

Kto może zgłosić się do programu?

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych, nauczyciele starszych klas szkół podstawowych, edukatorzy zajęć pozaszkolnych, pracownicy ośrodków kultury, pracownicy ośrodków wychowawczych, wszyscy, którzy pracując ze starszymi dziećmi i młodzieżą chcą wykorzystać film i praktyczną wiedzę o filmie jako narzędzia swojej pracy.

Czy nauczyciel musi uzyskać zgodę dyrekcji swojej szkoły / ośrodka na uczestnictwo w programie?

Tak.

Co daje nauczycielowi rejestracja w programie Filmoteki Szkolnej?

Dzięki udostępnianym na stronie materiałom i dzięki prezentacji zaproszonego filmoznawcy nauczyciel dowiaduje się więcej o kulturowych i historycznych kontekstach wybranych filmów, poznaje scenariusze zajęć przeznaczone do pracy ze szkolnym zespołem Filmoteki Szkolnej. Scenariusze te może wykorzystać na różnych zajęciach, także podczas pracy w innych klasach, które uczy. Opiekunowie szkolnych zespołów Filmoteki Szkolnej otrzymują drogą mailową szczegółowe informacje o tematach zbliżających się spotkań on-line i prelegentach, zyskują możliwość wzięcia udziału na żywo we wszystkich spotkaniach (zaproszenia w formie linków do spotkań ZOOM lub MT).

Dlaczego warto wziąć udział w spotkaniach on-line?

Udział w webinarium w pierwszym terminie daje możliwość lepszego wykorzystania krótkiego okresu dostępności filmów na NINATECE,  filmy powiązane z lekcją miesiąca udostępniane są bezpłatnie zwykle przez okres 3 tygodni. Webinarium odbywa się na początku tego okresu, a nagrania spotkań w dostępie otwartym publikowane są dopiero później.

Na czym polega aktywne uczestnictwo w programie, co jest zadaniem nauczyciela, szkoły uczestniczącej ?

W oparciu o dostępne na stronie Lekcji Miesiąca materiały lub w oparciu własne pomysły nauczyciel przeprowadza w szkole zajęcia edukacji filmowej. Dokumentację z przeprowadzonych zajęć może przesłać na adres: filmotekaszkolna@fina.gov.pl. Taka dokumentacja to krótki opis przebiegu lekcji, taki, który mógłby zainspirować innych nauczycieli. Plus kilka zdjęć.

Nadesłanie przynajmniej 3 dobrych sprawozdań w ciągu roku szkolnego gwarantuje nauczycielowi i placówce przyznanie dyplomu uczestnika programu. Dyplom taki wydawany przez instytucję publiczną można dołączyć np. do akt awansu zawodowego nauczyciela. Po nadesłaniu 6 dobrych sprawozdań  w ciągu roku szkolnego nauczyciele otrzymywali nagrody rzeczowe (płyty, albumy, książki).

Czy udział w programie jest płatny?

Nie.

A co się stanie jeżeli z braku czasu nauczyciel nie nadeśle żadnego sprawozdania?

Taki nauczyciel po prostu nie otrzyma dyplomu na koniec roku szkolnego.  Nadal będzie zapraszany na spotkania. Celem programu jest upowszechnianie kultury filmowej. Mogło się przecież zdarzyć, że nauczyciel przeprowadził lekcje filmowe, ale nie przesłał sprawozdania. To lekcje filmowe dla dzieci są tu tak naprawdę najważniejsze.

 

Formularz rejestracyjny otwarty do 12.11.2024.