Wydarzenia
RELACJA Z DZIAŁAŃ FILMOTEKI SZKOLNEJ W IX LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
13
Czerwiec
Relacje

RELACJA Z DZIAŁAŃ FILMOTEKI SZKOLNEJ W IX LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA

IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

Już po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie Filmoteki Szkolnej. Oprócz zadań wynikających z grywalizacji (w której zajęliśmy II miejsce) –  uczniowie prowadzili zajęcia, wykorzystując filmy poszerzające kontekstowo zagadnienia omawiane na  lekcjach języka polskiego. Ponadto analiza wybranych scen filmowych uwzględniała rolę planów filmowych, muzyki, światła, symboli – wykorzystane filmy to m.in. „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Chłopi”, „Lawa”, „Brzezina”, „Syzyf”. W trakcie prowadzenia zajęć uczniowie korzystali z przygotowanych przez siebie prezentacji.

Uczniowie dwóch klas wzięli udział w warsztatach filmowych:

2 grudnia klasa 1 Dp wzięła udział w warsztatach, które poprowadził filmoznawca p. Mateusz Wiskulski. Uczniowie poznali przykładowe filmy znanych, wielokrotnie nagradzanych animatorów, nauczyli się rozróżniać różne techniki animacyjne. „ Na zajęciach mogliśmy poszerzyć swój zakres słownictwa, znaleźć skojarzenia do kluczowego słowa warsztatów – animacja. Oprócz tego dokonaliśmy analizy zwiastunów – wielokrotnie nagradzanych, również na festiwalach międzynarodowych – filmów „Mój Vincent”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Zwracaliśmy uwagę na budowę filmu, w jaki sposób powstał, jaką techniką animacji. Zszokował nas i zaciekawił film J. Antonisza na podstawie epopei „Pan Tadeusz”. Było to zupełnie nowe i niekonwencjonalne spojrzenie na ową lekturę. Warsztaty uważamy za udane, ponieważ zyskaliśmy dużą dawkę wiedzy o filmie i animacji. Mogliśmy aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Szkoda tylko, że odbyły się w wersji hybrydowej, a nie „na żywo” (Martyna i Wojtek z 1dp)

W kwietniu klasa 2cp uczestniczyła w warsztatach „Co trzeba słyszeć? Dźwięk i muzyka w filmie” prowadzonych przez filmoznawcę p. Piotra Wajdę, w ramach realizacji programu Filmoteki Szkolnej. Uczniowie, analizując różne sceny filmowe, odkryli, jak muzyka wpływa na wydźwięk sceny i w jaki sposób przesądzać może o odbiorze filmu przez widza.

W styczniu został zorganizowany pierwszy IX-ątkowy Wieczór Filmowy – czyli wspólne nocne oglądanie filmów, oraz Dzień postaci z bajek, filmów i seriali, podczas którego uczniowie na specjalnie przygotowanej ściance mogli robić zdjęcia w przebraniach.

Zuzanna Kalińska z 3 CP uzyskała tytuł laureata w VI edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

Anna Walaszek