Wydarzenia
Fani kina i filmu z CX LO z Warszawy i kino Kieślowskiego
09
Listopad
Relacje Nauczyciele

Fani kina i filmu z CX LO z Warszawy i kino Kieślowskiego

Listopadowa Lekcja Miesiąca w CX LO im. Roberta Schumana w Warszawie

 

W ramach listopadowej lekcji „Moralność kamery” członkowie grupy FANI KINA I FILMU obejrzeli film Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. pt. „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Już w trakcie oglądania pierwszych fragmentów filmu młodzież przekonywała się co do tego, że ma do czynienia z człowiekiem o nietypowym zainteresowaniu  – zamiłowaniu do sprawowania kontroli, z człowiekiem, którego sposób bycia/funkcjonowania podporządkowany jest otaczającej rzeczywistości społecznej. Znamienne są jego słowa:

„Dla mnie regulamin ważniejszy jest jak człowiek”

Po obejrzeniu filmu i podzieleniu się refleksjami na jego temat licealiści zostali podzieleni na zespoły i pracowali nad odpowiedziami na przydzielone im pytania:

– Jaki jest główny bohater filmu ?

– Jaki jest współczesny odpowiednik filmowego portiera ?

– Jaki obraz młodzieży zarysował bohater filmu Kieślowskiego ?

Wyniki swoich prac zaprezentowali na forum grupy.

_____________________________________________________

Grupa FANI KINA I FILMU wzięła także udział w obchodach 21. Międzynarodowego Dnia Animacji, który w tym roku wypadał 28 października ale skorzystała z opcji obejrzenia programu (17 filmów animowanych) w terminie późniejszym – koniec listopada. Członkowie grupy obejrzeli filmy przygotowane przez p. Piotra Kardas – twórcę Festiwalu Animacji O!PLA – w towarzystwie szkolnych kolegów i koleżanek, m.in. z klasy 6a SP i 2d LO.

TEKST I OPIEKA DYDAKTYCZNA: KRYSTYNA MICHAŁOWSKA, OPIEKUN SZKOLNEJ GRUPY FILMOWEJ FANI KINA I FILMU