Wydarzenia
62. Krakowski Festiwal Filmowy
29
Maj
Festiwale

62. Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, gdzie wybitni i uznani filmowcy z całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność staje oko w oko z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino – w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Serce dokumentu bije w Krakowie!

W tym roku w programie znajdzie się ponad 180 filmów z całego świata, w tym ok. 100 premier światowych i polskich, a festiwal odbędzie się w kinach (od 29 maja do 5 czerwca) i w Internecie (od 3-12 czerwca)! Filmy zostaną zaprezentowane w ramach 4 konkursów: 3 konkursów międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.

Poprzez filmy przyjrzymy się z bliska fascynującym sytuacjom i poznamy nieznane fakty z historii, odwiedzimy odległe miejsca i zajrzymy w niedostępne rejony, ale przede wszystkim staniemy oko w oko z niezwykłymi bohaterami i staniemy się świadkami ich niesamowitych losów. W centrum filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest człowiek i jego własna opowieść.

Wyjątkowo, w tym roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się także inny festiwal. Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku brutalnego ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie…w kinie Kijów.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest także kinematografia czeska. W ramach cyklu Fokus na Czechy zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Czech oraz program dla dzieci i młodzieży. Przedstawiciele branży filmowej Czech i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. W plenerowym kinie Pod Wawelem na widzów będą także czekać kultowe czeskie dobranocki.

2 stycznia 2022 roku zmarł fiński reżyser i producent Jarmo Jääskeläinen. Miesiąc wcześniej, 2 grudnia 2021, Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej zdecydowała o przyznaniu mu nagrody Smok Smoków za wkład w rozwój światowego kina dokumentalnego. W ramach festiwalu odbędzie się retrospektywa twórczości laureata z udziałem jego najbliższej rodziny i współpracowników.

Plenerowe pokazy sekcji Dźwięki muzyki w Kinie pod Wawelem to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od poniedziałku do czwartku (30 maja – 2 czerwca) pod gwieździstym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze muzyczne filmy dokumentalne w rytmie Afryki. W tym roku plenerowe kino zawita także do Nowej Huty, do ogrodów Teatru Łaźnia Nowa.

Tradycyjnie w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących filmów naukowych. „Kiedy czuję się zmartwiony albo smutny, mam zwyczaj wspominania scen z dzieciństwa, by się uspokoić“, mówi doktor Eberhard Isak Borg, bohater „Tam, gdzie rosną poziomki“ filmu Ingmara Bergmana z roku 1957. I pamięci właśnie, wspomnieniom, procesowi sięgania wstecz w czasie poświęcony będzie cykl Docs+Science współorganizowany przez Projekt Pulsar.

Jak zawsze czekają nas także projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach, najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów w ramach Panoramy polskiego dokumentuKids&YouthKino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata oraz fascynujące produkcje europejskie.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. sesja Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Nowością w programie festiwalu będzie cykl KFF TALKS w ramach, którego odbędą się trzy fascynujące dyskusje: O Pamięci (z udziałem fizyka Krzysztofa Meissnera, neuronaukowca Mateusza Hohola i pisarki Anny Bikont), O szczęściu (z udziałem Marcina Borchardta, reżysera i dziennikarza oraz Bogdana de Barbaro, psychoterapeuty) oraz O wolności (z udziałem Adama Michnika i Vytautasa Landsbergisa – byłej głowy państwa litewskiego, stojącego na czele ruchów niepodległościowych na Litwie).

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu “Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

PROGRAM