Sprawozdanie z zajęć kreatywnych – grudniowa lekcja filmoznawcza
w Swarzędzu
Zajęcia zaczęliśmy od projekcji filmu „Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego. Następnie przeszliśmy do dyskusji na poszczególnymi częściami dokumentu. Omówiliśmy jakie treści zostały przekazane w każdej z nich. Uczniowie opisywali jakie obrazy młodzieży lat 80’ zostały wykreowane przez twórców. Nakreśliłam im rys historyczny, lata po stanie wojennym a przed 89’, by lepiej zrozumieli ewentualny cel manipulacji treścią filmu.
Najpierw skupiliśmy się na temacie sondy ulicznej. Uczniowie porównywali zdanie ówczesnych dorosłych i młodych z opiniami jakich spodziewaliby się dzisiaj. Doszli do wniosków, że pomimo innej rzeczywistości politycznej zdania „za naszych czasów” są wieczne i powtarzalne niezależnie od epoki.
Następnie skupiliśmy się na obrazie i dźwięku, następnie przeszliśmy do techniki, której użyli twórcy. Weszliśmy w problematykę montażu. Tu posłużyłam się wykładem o rodzajach montażu, którą zasięgnęłam z Państwa scenariuszy.
Rozpisałam schemat na tablicy.
Uczniowie byli zaskoczeni, jak bardzo znają je wszystkie, ale nie mieli pojęcia, że są to nazwane i tak liczne są metody cięć filmowych!
Po tym odświeżyliśmy jeszcze raz fragment „Ćwiczeń warsztatowych” dostępny na YT i zachęciłam uczniów, by w grupach zastanowili się nad taką sondą uliczną. Pozwoliłam im wyjąć telefony i przemyśleć ćwiczenie polegające na nagraniu wypowiedzi i następnym zmontowaniu jej w taki sposób by wydźwięk był zupełnie inny. (…)
Lekcję zakończyliśmy głównym wnioskiem, że technika filmowa umożliwia co raz większe możliwości manipulacji przekazem, więc powinniśmy jak najwnikliwiej weryfikować źródła informacji.