Wydarzenia
14. Festiwal Kamera Akcja
13
Październik
Festiwale

14. Festiwal Kamera Akcja

W połowie października po raz czternasty odbędzie się jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi. 

Festiwal Kamera Akcja to wydarzenie dla kinomanów, w którym mówienie i pisanie o kinie jest równie ważne, jak jego tworzenie. Cztery dni seansów, dyskusji, warsztatów w Szkole Filmowej w Łodzi oraz cztery dni online.

Festiwal Kamera Akcja został powołany do życia w 2010 roku. Wydarzenie powstało z czystej miłości do kina. Projekt stał się jedynym w Europie festiwalem poświęconym krytyce filmowej. Jest zarazem miejscem spotkań i rozmów wokół kina, przyciągającym do siebie ludzi myślących filmem, jednocześnie nie wykluczającego żadnego głosu z udziału w dyskusji.

Z roku na rok FKA gromadzi coraz większą rzeszę widzów i miłośników kina, którzy traktowani są jako partnerzy w dyskusji z krytykami i twórcami. Nie da się ukryć, że to właśnie dyskusja jest jednym z kluczowych elementów festiwalu. Misją FKA jest przełamywanie barier na poziomie języka i wiedzy filmowej poprzez nawiązywanie wzajemnych relacji między różnymi grupami skupionymi wokół kinematografii. Celem Festiwalu jest popularyzacja swobodnej wymiany myśli bez ostrego podziału na znawców i laików.

Kamerę Akcję tworzą osoby posiadające bogate doświadczenie związane z organizacją wydarzeń filmowych. Ponad 10-letnia tradycja festiwalu oraz zanikająca granica pomiędzy profesjonalnym wykonywaniem zawodu krytyka a aktywnym uczestnictwem w kulturze filmowej, siłą rzeczy wpłynęły na rozwój i ewolucję festiwalu. Kamera Akcja otwiera się na szerokie podejście w rozumienie kultury audiowizualnej.

Konkurs Krytyk Pisze, Konkurs Krytyk Mówi oraz Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight umożliwiają debiutantom i początkującym twórcom postawienie pierwszych kroków w świecie audiowizualnym.

Od kilku lat FKA poszerza swoją działalność o projekty edukacyjne, których głównym celem jest upowszechnianie kultury filmowej wśród Łodzian, w tym podtrzymywanie pamięci o zapomnianych tradycjach Łodzi jako kolebki polskiej myśli krytyczno-filmowej i miejscu rozwoju powojennej produkcji. Do tej pory Fundacja zrealizowała m.in. Akademię Animatorów Kultury, Akcję Edukację, Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina, Wielki test o Łodzi Filmowej oraz Nowe Horyzonty: Kamera Akcja. Działania Festiwalu stanowią jedyną w swoim rodzaju propozycję interdyscyplinarnego i innowacyjnego programu dla miłośników kina.

 

Więcej na stronie: https://kameraakcja.com.pl/