Wydarzenia
13. Festiwal Kamera Akcja
13
Październik
Festiwale

13. Festiwal Kamera Akcja

W połowie października po raz trzynasty odbędzie się jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi. Kamera Akcja to w tym roku Konkurs Authors Spotlight, światowe premiery, międzynarodowi goście, dyskusje i dawka wiedzy o kulisach branży filmowej. Wydarzenie, które dofinansował PISF, od 13 do 16 października zagości w Szkole Filmowej w Łodzi i Muzeum Kinematografii, a następnie online, na platformie Think Film (17-20 października).

13. Festiwal Kamera Akcja to okazja, aby zobaczyć najciekawsze tytuły kina artystycznego, spotkać się z twórcami, porozmawiać o branżowych nowościach i dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka kinematografię w dobie globalnych kryzysów i rosnącej pozycji platform streamingowych. Tegoroczne hasło to „Razem Filmowi”. W programie znajdzie się ponad 50 filmów, w tym premiery, filmy nagradzane na światowych festiwalach oraz tytuły, które wywołują dyskusje wśród widzów. – W tym roku widzowie mogą się spodziewać najlepszej selekcji filmów od lat. Przez cały rok skrupulatnie śledziliśmy najciekawsze tytuły na światowych festiwalach. Już teraz wiemy, że nie zabraknie filmów z Cannes, Berlinale, Toronto czy Wenecji – mówi dyrektor festiwalu Przemysław Glajzner.

Wśród prezentowanych produkcji będą współfinansowane przez PISF: Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej czy „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. – Przygotowaliśmy dla widzów Kamery Akcji emocjonalne trzęsienie ziemi. Filmy Agnieszki Smoczyńskiej i Agi Woszczyńskiej znacznie poszerzą granice, które rzadko przekracza się w polskim kinie i zdecydowanie wkradną się w widownię w wywrotowy sposób. Całość dopełni nagrodzone w Cannes „IO” Jerzego Skolimowskiego – zapowiada Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu.

Authors Spotlight

Na festiwal z nową nazwą powraca Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji, by zaprezentować i docenić krótkie metraże z całego świata. Tegoroczna edycja sfokusowana jest na kinie autorskim. – Od przeszło dekady festiwal udowadnia, że za sukcesem artystycznym każdej produkcji stoi nie tylko reżyser/ka, ale wiele osób z ekipy realizacyjnej, właśnie dlatego nowa nazwa konkursu tj. Authors Spotlight silnie podkreśla ten kolektywny wymiar procesu powstawania filmu – opowiada Przemysław Glajzner.

Do konkursu zgłosić mogą się zarówno studenci/absolwenci szkół filmowych, jak i profesjonalni oraz niezależni twórcy filmowi. Na krótkometrażowe filmy aktorskie „live action” oraz animacje organizatorzy czekają do 31 sierpnia br. Zgłoszenia są przyjmowane przez platformę FilmFreeway. Filmy zakwalifikowane do finału zostaną ocenione przez jury, w skład którego wejdą uznani przedstawiciele branży filmowej. Zwycięzcy, którzy zdobędą aprobatę jury, publiczności i wygrają nagrody finansowe, zostaną ogłoszeni podczas zakończenia festiwalu.

Krytycznie w mowie i piśmie

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się konkursy Krytyk Pisze i Krytyk Mówi, promujące i wspierające dalszy rozwój początkujących krytyków. Ich tekstom przyglądać się będą dwa składy jurorskie: Jury Twórców oraz Jury Krytyków, m.in. Milenia Fiedler, montażystka, współautorka ponad 240 filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru Telewizji, członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, a także Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi. – W tym roku ponownie poszukujemy autorów o lekkim piórze, umiejących balansować pomiędzy ostrym językiem a wrażliwością” – zachęca Agnieszka Hawryluk, koordynatorka konkursów. Organizatorzy czekają na teksty do 12 września br.

Konkurs Krytyk Mówi, który skierowany jest do twórców vlogów, podcastów, wideoesejów oraz audycji o charakterze filmowym – przybierze po raz kolejny formę plebiscytu. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrana zostanie Złota Dziesiątka, która powalczy o tytuł laureata w głosowaniu wśród festiwalowej publiczności. Nabór do konkursu otwarty jest do 25 września 2022 roku.

Więcej: https://kameraakcja.com.pl/