Wydarzenia
Relacja z działań filmowych w ełckim CEM-ie
21
Listopad
Relacje

Relacja z działań filmowych w ełckim CEM-ie

Relacja z działań filmowych w ełckim CEM-ie

Listopadowa lekcja filmowa dotyczyła filmu Wojciecha Jerzego Hasa pt. „Rękopis znaleziony w Saragossie” – jednego z najbardziej znanych polskich filmów wszech czasów. Wystąpiła w nim cała plejada znanych i cenionych aktorów oraz aktorek. I chociaż ta trzygodzinna ekranizacja powieści Jana Potockiego o tym samym tytule powodowała i nadal powoduje różne reakcje odbiorców, to była i jest niezwykle cenna dla odbiorcy z moralizatorskiego punktu widzenia. Różne perypetie, jakie dotykają bohatera filmu, mają jemu pomóc w wyborze dalszej drogi życiowej. Jaki mógł być wybór i na czym miał polegać ? Hipotetyczne odpowiedzi na te pytania można znaleźć przeglądając kolejne slajdy prezentacji przygotowanej przez członków szkolnej grupy filmowej z ełckiego CEM-u. W/w film Hasa posiada wartości uniwersalne, z uwagi na to, że dotyka problemów współczesnego społeczeństwa, jak chociażby wybór właściwej drogi życiowej w przypadku młodego człowieka czy ucieczka z miejsc (państw) gdzie panuje bezprawie do miejsc (państw) gdzie obowiązuje i przestrzegana jest litera prawa.

Tuż przed 11 listopada czyli przed uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości szkolna grupa filmowa przeprowadziła wśród swoich szkolnych kolegów i koleżanek quiz pt. „Celebryci II RP”. Dziesięć quizowych pytań dotyczyło filmu polskiego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Była to doskonała okazja do popularyzacji wybranych filmów, w wielu przypadkach poznania aktorów i aktorek oraz szlagierów filmowych tamtego okresu. Było ciekawie, filmowo i muzycznie ale przede wszystkim inspirująco dla większej części uczestników quizu.
https://create.kahoot.it/share/celebryci-ii-rp/6cff2fa6-69be-4be2-a943-5f5bde6741b9 W dniach 5-6 listopada 2022 r. opiekun szkolnej grupy filmowej wziął udział w przeglądzie najciekawszych filmów z ostatniej edycji festiwalu w Oberhausen oraz brytyjskiego kina krótkometrażowego w ramach 21 CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych – zorganizowanego przez Stowarzyszenie FILMFORUM w Warszawie. Oprócz możliwości obejrzenia najlepszych krótkich metraży świata była to również doskonała okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z reżyserami niektórych z prezentowanych filmów (np. z Giulią Grandinetti twórczynią filmu „TRIA” czy z autorami filmu “STUFEED”). Największą wartością udziału w tym wydarzeniu była dla opiekuna szkolnej grupy filmowej możliwość zainspirowania się oraz poznania wielu szczegółów istotnych w pracy z młodzieżą w zakresie filmu. Wielką niespodzianką było spotkanie z inicjatorem i dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA Piotrem Kardasem, z którym opiekun szkolnej grupy filmowej współpracuje już od kilku lat. 13 listopada 2022 r. opiekun szkolnej grupy filmowej wziął udział w projekcji filmu “Jazz Outsider”, która odbyła się w Ełckim Centrum Kultury. Otoczką tego wydarzenia był występ młodego artysty Jakuba Sharka, który wykonał kilka – jakże trudnych – utworów do niemych filmów. Po zakończeniu części oficjalnej, w kawiarence miało miejsce spotkanie z reżyserem w/w filmu, Panem Januszem Majewskim. Opiekun szkolnej grupy filmowej odpowiedział na pytanie konkursowe: Która scena w serialu Król zrobiła na Tobie największe wrażenie i dlaczego? i wygrał dwie bezpłatne wejściówki na Koncert Atanasa Valkova: Muzyka z serialu “Król” w ramach 20 edycji Warsaw Jewish Film Festival, który odbył się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wśród publiczności obecny był, m.in. reżyser serialu. Ostatni listopadowy wieczór członkowie szkolnej grupy filmowej spędzili w kinie. Od kierownictwa kina Planet Cinema w Ełku otrzymali 12 bezpłatnych wejściówek na wybrane przez siebie filmy. Tym razem były to polski filmy wprowadzające w klimat zbliżających się Świąt („ Święta inaczej” oraz „Listy do M. 5”).

Michałowska Krystyna – nauczyciel w ełckim CEM-ie, opiekun szkolnej grupy filmowej FANI KINA I FILMU