Wydarzenia
Sprawozdanie z działań filmowych w LO dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej WSFIZ
14
Grudzień
Relacje

Sprawozdanie z działań filmowych w LO dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej WSFIZ

Sprawozdanie z działań filmowych w LO dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej WSFIZ

 • 10 grudnia 2022 r. opiekun grupy wziął udział w wydarzeniu, które miało miejsce w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Była to projekcja filmu “Adam Strzembosz – Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej” wyreżyserowanego przez Bożenę Garus-Hockubę. W komentarzu do zaprezentowanego filmu Pani reżyser podała powody dla których podjęła się takiej tematyki tworząc w/w film. Następnie odbyła się rozmowa z udziałem profesora Adama Strzembosza i Stanisława Zakroczymskiego dotycząca praworządności jako wartości europejskiej. Jej moderatorem była Pani Bożena Garus-Hockuba.

Dwa pododdziały się w jednej z sal lekcyjnych spotkały
Film “Dowód tożsamości” Grynberga wspólnie obejrzały
Spostrzeżeniami oraz refleksjami ze sobą się wymieniły
Niektóre osoby do realizacji projektu filmowego się zgłosiły

 • Projekcja filmu “Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga stała się źródłem przemyśleń/refleksji dotyczących żydowskiej tożsamości oraz inspiracją do realizacji projektu filmowego “Śladami ełckich Żydów”.
 • 20 grudnia 2022 r. szkolna grupa FANI KINA I FILMU wybrała się do Kina Planet Cinema w Ełku na film pt. “Avatar: Istota wody”. Członkowie grupy dostrzegli finezyjność oraz misterną pracę twórców filmu, dzięki którym widz może odbywać niezwykłą podróży w głąb błękitnego morza. Zaobserwowali również ogrom emocji na twarzach bohaterów, zwrócili szczególną uwagę na odwagę kobiet oraz na rodzinne więzi.
 • Wystawa “TOWARZYSTWO ZNIECHĘCENIA” zorganizowana w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Stworzona przez polsko-ukraiński duet Martę Czyż i Yuriya Bileya, to nie tylko okazja do zobaczenia dwóch obrazów, na które patrzył tuż przed śmiercią Narutowicz,  czy obejrzenia prac współczesnych artystów z Niemiec i Ukrainy ale również okazja do oglądnięcia filmu Jerzego Kawalerowicza z 1977 r. pt. “Śmierć prezydenta”. Filmu historycznego, bo opartego na autentycznych wydarzeniach z grudnia 1922 roku, a jakże ponadczasowego. Atmosfera tamtych czasów, oddana ze szczególną dokładnością przez Kawalerowicza, przypomina pod wieloma względami współczesną.
 • Warszawski spacer “Śladami Eugeniusza Bodo”, jaki odbył opiekun grupy, stał się inspiracją do jednego z jego działań z młodzieżą.
 • Polegało ono na tym, że każdy z członków szkolnej grupy filmowej miał obejrzeć jeden z trzynastu odcinków serialu “Bodo” (opiekun grupy również) i opracować 2-3 pytania quizowe.
 • Konkursowy quiz liczący 20 pytań został wspólnie opracowany i udostępniony kadetom 26 grudnia – w drugi dzień świąt – o godz. 20.00.
 • Nagroda rzeczowa dla zwycięzcy przypadła kadet Aleksandrze Krzywickiej i została przez nią odebrała 28 grudnia czyli w 123 rocznicę urodzin artysty. https://create.kahoot.it/details/9376568c-602d-4317-a69e-8bfa421ed45c
 • Koniec roku kalendarzowego, to czas na podsumowanie działań, jakie się odbyły w mijającym roku ale i też czas na refleksje oraz wnioski na przyszłość.
 • Szkolna grupa filmowa FANI KINA I FILMU postanowiła dokonać takiego podsumowania, co nie jest łatwe z uwagi na dużą liczbę działań.
 • Członkowie grupy wybrali jednak te działania, które najbardziej oddają charakter grupy i pokazują jej kierunek działań. Bez refleksji oraz wniosków się nie obyło ale niech one zostaną tajemnicą na krótką przyszłość.
  https://www.facebook.com/100006931060885/videos/468223925490098?idorvanity=717011058471940

Michałowska Krystyna – nauczyciel, opiekun szkolnej grupy filmowej FANI KINA I FILMU w Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej WSFIZ Ełk im. mjr. Władysława Raginisa