Wydarzenia
Lądek Zdrój. Moralne dylematy bohatera filmowego, regulamin, prawo i porządek okiem szóstoklasisty
10
Listopad
Relacje Nauczyciele

Lądek Zdrój. Moralne dylematy bohatera filmowego, regulamin, prawo i porządek okiem szóstoklasisty

Relacja z listopadowej Lekcji Miesiąca z Lądku- Zdroju

 

„Kiedy regulamin jest ważniejszy niż człowiek”

 

Uczniowie klasy 6 i 7 w trakcie zajęć opiekuńczo – wychowawczych wzięli w udział w zajęciach w ramach programu Filmoteka Szkolna.

Po projekcji filmu „Z punktu widzenia nocnego portiera” uczniowie odpowiedzi na pytania dotyczące głównego bohatera, jego zdania na poruszane w filmie zagadnienia oraz ocenili jego postać. Wielu uczniów nieświadomych, że bohater prezentuje osobowość autorytarną ocenili go jako pozytywną postać. Osobę, która nie jest złym człowiekiem, człowieka, który realnie wierzy, że poprawczak jest w stanie „naprawić” młodych ludzi i sprowadzić ich na dobrą drogę, a kara śmierci powstrzyma ludzi od robienia złych rzeczy. Zdania na temat zastosowania kary śmieci były podzielone, a argumentacja „za” dotykała nawet sfery ekonomicznej – „bo obywatele nie muszą utrzymywać zwyrodnialców”. Dużo uczniów oceniło natomiast źle sposób tresury psa, bo karcił zwierzę. Nasuwa się tu myśl: czy życie ludzkie nie jest czasem mniej warte, niż los zwierzęcia?

W trakcie zajęć poruszono także temat komunikacji z osobą tak zaślepioną doktryną polityczną, jak filmowy portier, uczniowie uznali, że rozmówca, który nie ma własnego zdania i jest ograniczony myślowo i zamknięty w ramach totalitarnego schematu nie będzie dobrym kompanem do rozmowy, ponieważ nikt nie byłby w stanie przeforsować swojej argumentacji. Fanatyzm polityczny przedstawili jako sporą barierę w komunikacji.

Po dyskusji i odpowiedziach na pytania sugerowane przez scenariusz zajęć młodzież przystąpiła do realizacji swojej wizji państwa, jednakże w większości przypadków była to anarchia, utopia, bez żadnych obowiązków obywatelskich, całkowite przeciwieństwo prezentowanego w obejrzanym dokumencie reżimu.

Opieka dydaktyczna i tekst: Paulina Czerna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Zespole Szkół Publicznych w Lądku- Zdroju