Wydarzenia
Uczniowie klasy 6 SP nr 5 w Swarzędzu oglądają dokument “Ćwiczenia warsztatowe”
19
Grudzień
Relacje Nauczyciele

Uczniowie klasy 6 SP nr 5 w Swarzędzu oglądają dokument “Ćwiczenia warsztatowe”

Sprawozdanie z zajęć kreatywnych – grudniowa lekcja filmoznawcza

w Swarzędzu

 

Zajęcia zaczęliśmy od projekcji filmu „Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego. Następnie przeszliśmy do dyskusji na poszczególnymi częściami dokumentu. Omówiliśmy jakie treści zostały przekazane w każdej z nich. Uczniowie opisywali jakie obrazy młodzieży lat 80’ zostały wykreowane przez twórców. Nakreśliłam im rys historyczny, lata po stanie wojennym a przed 89’, by lepiej zrozumieli ewentualny cel manipulacji treścią filmu.

 

Najpierw skupiliśmy się na temacie sondy ulicznej. Uczniowie porównywali zdanie ówczesnych dorosłych i młodych z opiniami jakich spodziewaliby się dzisiaj. Doszli do wniosków, że pomimo innej rzeczywistości politycznej zdania „za naszych czasów” są wieczne i powtarzalne niezależnie od epoki.

Następnie skupiliśmy się na obrazie i dźwięku, następnie przeszliśmy do techniki, której użyli twórcy. Weszliśmy w problematykę montażu. Tu posłużyłam się wykładem o rodzajach montażu, którą zasięgnęłam z Państwa scenariuszy.

Rozpisałam schemat na tablicy.

Uczniowie byli zaskoczeni, jak bardzo znają je wszystkie, ale nie mieli pojęcia, że są to nazwane i tak liczne są metody cięć filmowych!

 

Po tym odświeżyliśmy jeszcze raz fragment „Ćwiczeń warsztatowych” dostępny na YT i zachęciłam uczniów, by w grupach zastanowili się nad taką sondą uliczną. Pozwoliłam im wyjąć telefony i przemyśleć ćwiczenie polegające na nagraniu wypowiedzi  i następnym zmontowaniu jej w taki sposób by wydźwięk był zupełnie inny. (…)

Lekcję zakończyliśmy głównym wnioskiem, że technika filmowa umożliwia co raz większe możliwości manipulacji przekazem, więc powinniśmy jak najwnikliwiej weryfikować źródła informacji.

 

Tekst i opieka dydaktyczna: Zuzanna Gosk, nauczycielka zajęć kreatywnych w Szkole Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu